• Wat is het?
  • Over deze website
  • Ontstaansgeschiedenis
  • De Jodenvervolging
  • Hoe kun je meedoen?
  • Stappenplan
  • Te herdenken
  • Wordt herdacht
  • Is herdacht
  • Lokale herdenkingen
  • Plankjes ophalen
  • Archief
  • Contact en colofon
  • Zoek
  • Log in
  • Registreer

Lea Feldblum-Cahn

Geboren: Uckerath, 21 december 1881
Vermoord: Auschwitz, 24 september 1942
Bereikte de leeftijd van 60 jaar
Schimmelpennincklaan 27, Maartensdijk

Lea Feldblum-Cahn op het Joods Monument

Hester Bakker

Lea is mijn nooit gekende overoma.

Lea Lewin - Cahn, zo heette ze voordat ze na de dood van haar man hertrouwde met meneer Feldblum. Haar zoon Kurt/Chris Lewin was al eerder naar Nederland gekomen en werkte voor de Bijenkorf en Hema. Lea kwam met haar jongere zoon Rolf Lewin later ook naar Nederland. 

Info over de laatste woonplaats waar ze met een vriendin huurde

tekst van kleindochter Elsja Lewin: 

Lea Cahn werd in 1881 in Duitsland, in het dorpje Uuckenrath geboren - thans Kreis Hennef - niet ver van Dusseldorf. In het gemeentearchief is haar geboorteakte bewaard, ondertekend door haar vader Simon Cahn.

Samen met Sophia Blumenthal had hij een familie van 14 kinderen. Lea ontmoette Jacob Lewin in een groot warenhuis in Dusseldorf, waar zij werkte. Zij trouwden en kregen 2 kinderen: Kurt Lewin (Dusseldorf 1910 - Den Haag 1996) en Rudolf (Rolf) Simon Max (Leipzig 1917- 1945).

Na het overlijden van Jacob (in archief Dusseldorf: Jaques Loewin) is Lea in 1924 hertrouwd met Siegfried Feldblum. Zoon Kurt kwam in de jaren '30 naar Nederland, en werkte o.a. in de Bijenkorf en later de HEMA in Den Haag. Lea kwam zonder Feldblum ca. 1936/37 met haar zoon Rolf naar Nederland, waar ze een pension in Scheveningen opende. Vanwege de aanleg van de Atlantikwall werd het huis geconfisqueerd en moest zij vertrekken. Ze verhuisde naar Utrecht. Lea en haar vriendin Bertha Numansky, waarmee zij in Utrecht  samenwoonden, werden waarschijnlijk verraden. Zij  stierven in Auschwitz in 1942.

Ook zoon Rolf overleefde de oorlog niet. Hij werd bij bij een verzetsaktie in Utrecht opgepakt in 1942 en haalde na drie jaar Auschwitz net de bevrijding niet. Kurt overleefde wel, ondergedoken als Christiaan Gans in Den Haag bij de familie Bakker-Okma in de Citroenstraat die o.a. daarvoor de Yad Vashem onderscheiding kregen. Kurt, beter bekend  als Chris Lewin - na zijn onderduik gebruikte hij voornamelijk zijn onderduiknaam Chris - hertrouwde na de oorlog en leefde tot 1996 in Den Haag.

  • Deel deze pagina